%AM, %01 %482 %2016 %10:%Kwi

Odpowiedzialność karna za podrabianie znaków

Buty Buty Pixabay

Na pewno większość z nas interesuje się trendami, nowinkami, chce być na czasie i chętnie otacza się markowymi produktami. Ich cena jednak często nas odstrasza i to jest moment kiedy sięgamy po tańsze podróbki oferowane obecnie już masowo, szczególnie w Internecie. Ich dużo niższa cena wiąże się z gorszą jakość materiałów i wykonania produktu.

Należy jednak zaznaczyć, że za oznaczanie towarów podrobionym znakiem towarowym, lub dokonywanie obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega się grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca takiego przestępstwa podlega grzywnie. Natomiast jeżeli działanie takie ma charakter ciągły, a sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, grozi mu nawet kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

Tak wysokie kary nie odstraszają wszystkich, jednak policja w bardzo skuteczny sposób ściga naruszycieli podrabiających znaki towarowe. Nie zawsze są to znaki znanych marek odzieżowych, chociaż te zdarzają się najczęściej. Na początku marca radomscy policjanci zlikwidowali nielegalną wytwórnię krajanki tytoniowej i papierosów. Policjanci zabezpieczyli ponad 700 kg suszu tytoniowego. Znaleziono także opakowania opatrzone podrobionymi znakami towarowymi znanej marki. Funkcjonariusze Izby Celnej wstępnie oszacowali, że wartość uszczuplenia należności podatkowej z tytułu opłat akcyzowych może sięgać nawet pół miliona złotych.

Podobne akcje udaje się przeprowadzać policjantom z całej Polski średnio raz na 1-2 miesiące. Np. w lutym tego roku zatrzymano mieszkańca Nysy podrabiającego zegarki znanych firm oraz ich znaki towarowe, natomiast we wrześniu 2015 r. policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością wrocławskiej komendy wojewódzkiej wspólnie z funkcjonariuszami z komendy miejskiej ujęli mężczyznę, który oferował za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych produkty znanych marek z podrobionymi znakami towarowymi, służące do higieny jamy ustnej oraz do golenia.

© 2015/2016 Kancelaria Prawno-Patentowa Jarzynka i Wspólnicy